Roland Garros: Λύγισε η Μαρία μετά από αγώνα θρίλερ που κράτησε 3 ώρες και 18 λεπτά

Το όνειρο της συμμετοχής σε έναν τελικό Grand Slam έσβησε για τη Μαρία Σάκκαρη που έδωσε σπουδαία μάχη αλλά ηττήθηκε με 2-1 σετ (7-5, 4-6, 9-7) από την Τσέχα αντίπαλο της – Συγκλονιστικό στην εξέλιξη του το ματς με την Σάκκαρη να έχει το προβάδισμα σε όλα τα σετ αλλά να μην τα καταφέρνει τελικά
Τόσο κοντά μα τόσο μακριά… Η Μαρία Σάκκαρη βρέθηκε μία ανάσα από τον πρώτο τελικό σε Grand Slam στην καριέρα της, αλλά αν και είχε τις ευκαιρίες δεν τις εκμεταλλεύτηκε και σ’ αυτό το επίπεδο κάθε λάθος κοστίζει ακριβά.

Η Μαρία προηγήθηκε με 3-1 στο πρώτο σετ και στο τρίτο σετ (ενώ στο δεύτερο που κατέκτησε είδε το 4-0 να γίνεται 4-3), αλλά δεν «σκότωσε» την αντίπαλο της που βρήκε τα ψυχικά αποθέματα κι έκανε δύο μεγάλες επιστροφές για να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό του Roland Garros.