Super League 1, Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-0: Καθάρισε με Φορτούνη – Δείτε το γκολ

Ο Ολυμπιακός με το πρώτο του φετινό γκολ σε πρώτο ημίχρονο αγώνα της Super League 1 επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι αιωνίων – Παρά τις σοβαρές απουσίες τους οι ερυθρόλευκοι ήταν σαρωτικοί στα πρώτα 45 λεπτά και προηγήθηκαν στο 21′ με εξαιρετικό γκολ του Φορτούνη – Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές μετά το 60′ εκμεταλλευόμενος και την κόπωση των γηπεδούχων, είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει  αλλά ο Σα νίκησε τον Χατζηγιοβάνη και ο Μακέντα αστόχησε στην κενή εσία

Με τους Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί, Χασάν στα πίτς, με την προετοιμασία για ένα ντέρμπι αιωνίων να απέχει πάρα πολύ από το να χαρακτηριστεί ιδανική καθώς οι ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να κάνουν ούτε μια προπόνηση όλοι μαζί, ο Κώστας Φορτούνης δε θα μπορούσε να βρει ιδανικότερη στιγμή για να βγει μπροστά και μ” ένα γκολ δείγμα της τεράστιας ποιότητας του να σφραγίσει το σημερινό ντέρμπι αιωνίων.

Ένα ντέρμπι με δύο διαφορετικά πρόσωπα, καθώς μέχρι το 60′ ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και είχε πάρει το προβάδισμα από το 21′, αλλά με την είσοδο Σαβιέρ (αποχώρησε με ζημιά στο 90′), Αλεξανδρόπουλου και του Βιγιαφιάνιες λίγο αργότερα ο ΠΑΟ ανέκαμψε, εκμεταλλεύτηκε τη λογική κόπωση του Ολυμπιακού, αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που έκανε λόγω Σα, με τον Μακέντα να χάνει το άχαστο στο 77′.