Western & Southern Open: Ο Ράονιτς έβγαλε νοκ άουτ στον ημιτελικό τον Τσιτσιπά

28/08/2020 – 22:19

Τέλος στα όνειρα του Στέφανου Τσιττσιπά για πρόκριση στον 3ο τελικό Masters της καριέρας του έβαλε ο Μίλος Ράονιτς.

Ο Καναδός τενίστας επικράτησε με 7-6 (5), 6-3 του Έλληνα στον ημιτελικό του Western & Southern Open και θα παίξει το Σάββατο (29/8, 20:00) στον τελικό με τον νικητή του αγώνα του Τζόκοβιτς με τον Αγκούτ.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια μέσα στο 2020 και πλέον ο Τσιτσιπάς μετά από μια καλή εβδομάδα στο τουρνουά Masters εστιάζει την προσοχή του στο US Open, το οποίο αρχίζει τη Δευτέρα (31/8).

Ο Έλληνας τενίστας ιδιαίτερα στο 2ο σετ δεν θύμιζε τον παίκτη που είδαμε τις προηγούμενες μέρες στη Νέα Υόρκη και ο Μίλος Ράονιτς με το σερβίς και τα δυνατά του χτυπήματα έφτασε στη νίκη.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε ματς πόιντ στο 1ο, αλλά δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί και ο Καναδός πήρε ψυχολογία και μαζί και το εισιτήριο για τον τελικό.

Επικράτηση στο… νήμμα

Στο 1ο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα προηγηθεί με 3-2 και με 5-4.  Ο Ράονιτς με love service game θα ισοφαρίσει σε 5-5, αλλά ο Έλληνας θα φτάσει στο 6-5.

Ο Ράονιτς θα σβήσει σετ πόιντ του Τσιτσιπά και θα οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Mε μίνι μπρέικ ο Έλληνας θα φτάσει στο 2-0 αλλά ο Καναδός θα προηγηθεί με 4-3 και θα πάρει το σετ με 7-6 (5).

«Λύγισε» ο Στέφανος

Στο 2ο σετ θα φτάσει στο 2-1 ο Ράονιτς και με μπρέικ στο 3-1. Με love service game θα κάνει το 4-1 και ο Τσιτσιπάς θα μειώσει σε 4-2.

Ο Ράονιτς θα υπερασπιστεί το σερβίς του για το 5-2, ο Έλληνας μειώνει σε 5-3, αλλά θα ηττηθεί με 6-3.

Το παιχνίδι είχε διάρκεια 1 ώρα και 37 λεπτά.

πηγή: filathlos.gr