Κύπελλο ΕΠΣΝΑ: Πάλεψε η Ακαδημία Ναυπάκτου αλλά δεν τα κατάφερε. Ρεπορτάζ

ΝΕΟΣ ΘΕΡΜΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΚΑΔ. ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 1-0

Μπορεί η Ακαδημία Ναυπάκτου να αγωνιζόταν εκτός έδρας και με αντίπαλο μία από τις ισχυρές ομάδες της Α’ κατηγορίας ωστόσο πρόβαλε σθεναρή αντίσταση προχθές στο Θέρμο αν και γνώρισε την ήττα με 1-0. Η ομάδα της Ακαδημίας είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα στο 10’ όταν το σουτ του Κατσίκα από το ύψος της περιοχής κατέληξε άουτ. Στη χαμένη ευκαιρία της Ναυπακτιακής ομάδος οι γηπεδούχοι απάντησαν με γκολ, ένα που δε μέτρησε στο 15’ και ένα που έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση στο 35’ με κοντινό πλασέ του Βασιλάρη που νίκησε τον Ασημακόπουλο. Το 1-0 παρέμεινε ως αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου και όπως ήταν φυσικό όλα ήταν ρευστά στην επανάληψη. Η νεανική ομάδα της Ακαδημίας μην έχοντας τίποτα να χάσει διεκδίκησε το γκολ που θα της έδινε τη δυνατότητα να οδηγήσει τον αγώνα στην παράταση στο τελευταίο τέταρτο. Πλησίασε στην ισοφάριση στο 76’ όμως ο τερματοφύλακας του Θέρμιου Απόλλωνα Κούντρας απέκρουσε εντυπωσιακά μακρινό σουτ του Δημητρόπουλου. Το 1-0 παρέμεινε ως τελικό αποτέλεσμα και έδωσε την πρόκριση στους γηπεδούχους αφού στο 85’ ο Κατσίκας απώλεσε την τελευταία καλή ευκαιρία για την ομάδα του μη μπορώντας να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση.
Ακαδημία Ναυπάκτου (Γ. Βελής) Ασημακόπουλος, Ράικος (61’ λ.τ. Ράμμος), Σανιδάς, Κονίδας, Τσουκαλάς, Γεωργακόπουλος, Σιαμάς, Δημητρόπουλος, Βάζος (λ.τ. Χατζάρας), Κατσίακας, Καρβούνης (54’ Κατσάμπας)