Τα ευρωπαϊκά βραβεία κινουμένων σχεδίων «Emile Awards»

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

– ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ- μικρού μήκους
● A Love Letter to the One I Made Up – Ισραήλ | Rachel Gutgarts (σκηνοθέτης)
● Bless you! – Πολωνία | Paulina Ziolkowska (σκηνοθέτης)
● Enough – Ηνωμένο Βασίλειο | Anna Mantzaris (σκηνοθέτης)
● Petits Poissons – Γαλλία | Noémie Buffat (σκηνοθέτης)
● Pura Vida – Εσθονία | Nata Metlukh (σκηνοθέτης)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

φγ

– ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ- σε ταινία animation μικρού μήκους
● Bloeistraat 11 – Βέλγιο/Ολλανδία | Nienke Deutz (σκηνοθέτης)
● Egg –  Γαλλία/Δανία | Martina Scarpelli (σκηνοθέτης)
● Fest – Γερμανία | Nikita Diakur (σκηνοθέτης)
● Musical Traumas – Σερβία | Miloš Tomić (σκηνοθέτης)
● This Magnificent Cake! – Βέλγιο/Γαλλία/Ολλανδία  | Emma De Swaef, Marc James Roels (σκηνοθέτες)

– ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΝΤΟ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΩΝ- σε ταινία animation μικρού μήκους
● Cat days – Γερμανία | Jon Frickey (σκηνοθέτης)
● (Fool) Time Job – Γαλλία | Gilles Cuvelier (σκηνοθέτης)
● Have Heart – Μεγάλη Βρετανία | Will Anderson (σκηνοθέτης)
● Last Stop is the Moon – Πολωνία, Λιθουανία | Birute Sodeikaite (σκηνοθέτης)
● The Fruits of Clouds – Τσεχία| Alžběta Skálova (καλλιτεχνική διευθύντρια), Kateřina Karhánková (σκηνοθέτης)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ ΑΠΟ ΑΝΑΘΕΣΗ

σγ

– ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ- σε ταινία animation από ανάθεση  
● A most precise and nuanced look into the life of the man, legend and visionary – Martin Luther – Δανία | Magnus Igland Møller (σκηνοθέτης)
● BBC Winter Olympics «The Fearless Are Here» – Μεγάλη Βρετανία | Smith & Foulkes (σκηνοθέτες)
● Better Humans – Μεγάλη Βρετανία | Moth Studio (σκηνοθέτες)
● Dancing on Ice – Μεγάλη Βρετανία | Goodbye Kansas Studios (σκηνοθέτες)
● Lystfiskeren – Δανία | Sara Aunbirk (σκηνοθέτης)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ TAINIAΣ ANIMATION ΠΡΟΟΡΙΖΟΜΕΝΗΣ ΓΙΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ Η ΑΛΛΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ

– ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ- σε ταινία animation για τηλεοπτική ή άλλη μετάδοση  
● Ariol – Dracuriol – Γαλλία  | Hélène Friren (σκηνοθέτης)
● Ella, Oscar & Hoo – Nhooël, Nhooël – Γαλλία | Emmanuel Linderer (σκηνοθέτης)
● Esther’s Notebooks – The Hundred Years War – Γαλλία | Riad Sattouf, Mathias Varin (σκηνοθέτες)
● Hey Duggee – The Space Badge – Μεγάλη Βρετανία | Grant Orchard (σκηνοθέτης)
● The Heroic Quest of the Valiant Prince Ivandoe – Δανία | Christian Bøving-Andersen, Eva Lee Wallberg (σκηνοθέτες)

– ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ- σε ταινία animation για τηλεοπτική ή άλλη μετάδοση
● Angela’s Christmas – Ιρλανδία | Will Collins, Damien O’Connor (σεναριογράφοι)
● Max & Maestro – The Supersonic Ear – Γαλλία/Ιταλία/Γερμανία | Agathe Robilliard (σεναριογράφος)
● Nate is Late – The Invaders – Γαλλία/Αυστραλία | Simon Lecocq (σεναριογράφος), Sylvain Huchet (επικεφαλής σεναριογράφος)
● The Highway Rat – Μεγάλη Βρετανία | Jeroen Jaspaert (σεναριογράφος)
● Vitello – Vitello Gets a Yucky Girlfriend – Δανία | Kim Fupz Aakeson, Ida Mule Scott (σεναριογράφοι)

– ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ (STORYBOARD)- σε ταινία animation για τηλεοπτική ή άλλη μετάδοση
● A New Kind of Magic – A Fish out of Water – Γαλλία | Stéphane Annette (εικονογράφος)
● Ella, Oscar & Hoo – The Treasure Map – Γαλλία | David Berthier (εικονογράφος), Emmanuel Linderer (επιβλέπων εικονογράφος)
● Nate is Late – The Invaders – Γαλλία/Αυστραλία | Joseph Herbelin, Jeremy Guiter (εικονογράφοι), Edouard Kuchiman (επιβλέπων εικονογράφος)
● The Heroic Quest of the Valiant Prince Ivandoe – Δανία | Kenneth Ladekjær, Eva Lee Wallberg (εικονογράφοι)
● The Highway Rat – Μεγάλη Βρετανία | Tim Dillnutt, Jeroen Jaspaert (εικονογράφοι)

– ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ-  σε ταινία animation για τηλεοπτική ή άλλη μετάδοση
● Ella, Oscar & Hoo – Nhooël, Nhooël – Γαλλία | Ομάδα animation υπό την καθοδήγηση των Emmanuel Linderer (σκηνοθέτης) και Erik Simon (υπεύθυνος animation)
● Nate is Late – The Invaders – Γαλλία/Αυστραλία | Matthieu Giner, Mireille Tran (animators)
● Rolling with the Ronks! – Take it to the field – Γαλλία | Jean-Christophe Dessaint (animator)
● The Heroic Quest of the Valiant Prince Ivandoe – Δανία | Tina Lykke Thorn, Henrik Sønniksen, Mikkel Vedel & Eva Lee Wallberg (animators)
● The Highway Rat – Μεγάλη Βρετανία | Quentin Vogel (animator)  ομάδα animation Triggerfish

– ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΝΤΟ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ- σε ταινία animation για τηλεοπτική ή άλλη μετάδοση
● Ariol – Dracuriol – Γαλλία | Caz Murrell, François-Marc Baillet, Marc Boutavant (σχεδιαστές)
● Claude – Rampaging Robots – Μεγάλη Βρετανία | Angeliki Charenia (σχεδιάστρια), ομάδα τέχνης Claude
● Esther’s Notebooks – The Hundred Years War – Γαλλία | Charlotte Cambon de Lavalette, Caz Murrell, Tom Viguier & Riad Sattouf (σχεδιαστές)
● Petit Malabar – The Greedy Algae – Γαλλία Bastien Dupriez, Armelle Prunier, Nelly Blumenthal, Hélène Younous, Rémi Juillet (σχεδιαστές)
● The Heroic Quest of the Valiant Prince Ivandoe – Δανία | Mikkel Sommer, Birk Von Brockdorff (σχεδιαστές)

– ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ- σε ταινία animation για τηλεοπτική ή άλλη μετάδοση
● A Man is dead – Γαλλία | Yan Volsy, Pablo Pico (συνθέτες)
● Angela’s Christmas – Ιρλανδία | Darren Hendley (συνθέτης)
● Animanimals – Ameise – Γερμανία | Christian Heck (συνθέτης)
● Rita Og Krokodille – Blueberries – Δανία | Tanera Dawkins (συνθέτης)
● The Highway Rat – Μεγάλη Βρετανία | René Aubry (συνθέτης)

– ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΧΟΛΗΨΙΑ- σε ταινία animation για τηλεοπτική ή άλλη μετάδοση
● Angela’s Christmas – Ιρλανδία | Peter Blayney, Steve Maher (ηχολήπτες)
● Athleticus – Middle-distance running – Γαλλία | Célia Sayaphoum (ηχολήπτης)
● Oggy and the Cockroaches – Zmen to the rescue – Γαλλία | Anne-Sophie Coste, Manuel Drouglazet, Nicolas Maia (ηχολήπτες)
● Pipas & Douglas – The Princess and the Dragon – Γαλλία | Romain Anklewicz, Alexandre Lormeau  (ηχολήπτες)
● Sounzee – Rickle Pick – Ουγγαρία | Adrian Kollar (ηχολήπτης)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΑΙΝΙΑΣ ANIMATION MEΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

– ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ- σε ταινία animation μεγάλου μήκους
● Another Day of Life – Πολωνία/Ισπανία/Βέλγιο/Γερμανία | Raúl de la Fuente & Damian Nenow (σκηνοθέτες)
● Captain Morten and the Spider Queen – Εσθονία/Ιρλανδία/Μεγάλη Βρετανία | Kaspar Jancis, Henry Nicholson, Riho Unt (σκηνοθέτες)
● Funan – Γαλλία/Βέλγιο/Λουξεμβούργο/Καμπότζη | Denis Do (σκηνοθέτης)
● Teheran Tabu – Γερμανία/Αυστρία | Ali Soozandeh (σκηνοθέτης)
● The Breadwinner – Ιρλανδία/Λουξεμβούργο/Καναδάς | Nora Twomey (σκηνοθέτης)

– ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ- σε ταινία animation μεγάλου μήκους
● Another Day of Life – Πολωνία/Ισπανία/Βέλγιο/Γερμανία | Raúl de la Fuente, Damian Nenow, David Weber, Amaia Remirez & Niall Johnson (σεναριογράφοι)
● Chris the Swiss – Ελβετία/Κροατία/Φινλανδία | Anja Kofmel (σεναριογράφος)
● Funan – Γαλλία/Βέλγιο/Λουξεμβούργο/Καμπότζη | Denis Do & Magali Pouzol (σεναριογράφοι)
● Gordon & Paddy – Σουηδία | Janne Vierth (σεναριογράφος)
● Teheran Tabu – Γερμανία/Αυστρία | Ali Soozandeh  (σεναριογράφος)

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ (STORYBOARD)- σε ταινία animation μεγάλου μήκους
● White Fang – Γαλλία/Λουξεμβούργο | Simon Andriveau, David Canoville, Lian-Cho Han Jin Kuang, Ahmed Nasri, Oussama Bouacheria (σκιτσογράφοι)
● Dilili in Paris – Γαλλία/Βέλγιο/Γερμανία | Michel Ocelot (σκιτσογράφοι)
● Early Man – Μεγάλη Βρετανία | Ashley Boddy, Andy Janes, Richard Phelan, Michael Salter, Luis Zamora-Pueyo (σκιτσογράφοι)
● Gordon & Paddy – Σουηδία | Elinor Bergman (σκιτσογράφοι)
● The Breadwinner – Ιρλανδία/Λουξεμβούργο/Καναδάς | Giovanna Ferrari, Julien Regnard, Stuart Shankly (σκιτσογράφοι)

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ- σε ταινία animation μεγάλου μήκους
● Captain Morten and the Spider Queen – Εσθονία/Βέλγιο/Ιρλανδία/Μεγάλη Βρετανία Mart Kivi, Sam Turner (επικεφαλής animators)
● Early Man – Μεγάλη Βρετανία | ομάδα animation Early Man
● Luis & the Aliens – Γερμανία/Λουξεμβούργο/Δανία | ομάδα animation Jo Bub & Luis and The Aliens
● The Breadwinner – Ιρλανδία/Λουξεμβούργο/Καναδάς | Fabian Erlinghäuser, John Walsh, Lorraine Lordan, Jeremy Purcell, Viktor Ens, Nicolas Debray, Geoff King & Emmanuel Asquier-Brassart (animators)
● Zombillenium – Γαλλία/Βέλγιο | Julien Belloteau, Arthur de Pins, Alexis Ducord, Marie-Laure Guisset, Jeanne Irzenski, David Nasser, Romain Vacher (animators)

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΝΤΟ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ- σε ταινία animation μεγάλου μήκους
● Another Day of Life – Πολωνία/Ισπανία/Βέλγιο/Γερμανία | Rafał Wojtunik (καλλιτεχνικός διευθυντής)
● Chris the Swiss – Ελβετία/Κροτία/Γερμανία/Φινλανδία | Simon Eltz, Anja Kofmel, Serge Valbert καλλιτεχνικοί διευθυντές)
● Funan – Γαλλία/Βέλγιο/Λουξεμβούργο/Καμπότζη | Michael Crouzat (καλλιτεχνικός διευθυντής)
● The Breadwinner – Ιρλανδία/Λουξεμβούργο/Καναδάς | Ciaran Duffy, Reza Raihi (καλλιτεχνικοί διευθυντές), Sandra Andersen (σχεδιαστής χαρακτήρων)
● The Incredible Story of The Giant Pear – Δανία | Troels Christoffersen (production design), Bjørn Pedersen (επικεφαλής σχεδιασμού μοντέλων χαρακτήρων)

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ- σε ταινία animation μεγάλου μήκους
● Another Day of Life – Πολωνία/Βέλγιο/Γερμανία | Mikel Salas (συνθέτης)
● Black is Beltza – Ισπανία| Fermin Muguruza, Raül Refree (συνθέτες)
● Chris the Swiss – Ελβετία/Κροατία/Γερμανία/Φινλανδία | Marcel Vaid (συνθέτης)
● The Incredible Story of The Giant Pear – Δανία | Fridolin Nordsø (συνθέτες)
● THE OX – Ελλάδα | Dimitra Trypani (συνθέτης)

-ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΗΧΟΥ- σε ταινία animation μεγάλου μήκους
● Another Day of Life – Πολωνία/Ισπανία/Βέλγιο/ | Oriol Tarragó (ηχολήπτης)
● Chris the Swiss – Ελβετία/Κροατία/Γερμανία/Φινλανδία | Markus Krohn (ηχολήπτης)
● Funan – Γαλλία/Βέλγιο/Λουξεμβούργο/Καμπότζη | Nicolas Leroy, Michel Schillings, Nicolas Tran Trong (ηχολήπτες)
● Teheran Tabu – Γερμανία/Αυστρία | Janis Grossmann (ηχολήπτης)
● The Tower – Γαλλία/Νορβηγία/Σουηδία | Christian Holm, Erik Clauss (ηχολήπτες)  

 

Πηγή: https://www.kontranews.gr/POLITISMOS/346565-Ta-eyropaika-brabeia-kinoymenon-schedion-Emile-Awards ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

Leave a Comment