Χάντμπολ: Νέα εύκολη νίκη για την ΑΕΚ

Ακόμη μία εύκολη νίκη πέτυχε  η ΑΕΚ στη «Handball Premier» που επικράτησε με 44-27 του Δούκα στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.

Μπορεί το ξεκίνημα του παιχνιδιού να μην ήταν καλό για την «Ένωση»,  καθώς οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και είχαν το προβάδισμα (6-8) στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια με τους Λέμος και Τζηρά κυρίως να αναλαμβάνουν δράση στο σκοράρισμα, η ΑΕΚ γύρισε το παιχνίδι και άρχισε να φτιάχνει μια διαφορά, με το ημίχρονο να την βρίσκει μπροστά με 20-13.

Τα πράγματα είχαν απλοποιηθεί πολύ πλέον και οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να αυξάνουν την απόσταση στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας και τον Κεδέρη σε πολύ καλή μέρα. Στο 35′ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο (25-15) και το ματς τελείωσε με 44-27 με τον Δημητρούλια να δίνει χρόνο και σε παίκτες που δεν είχαν παίξει πολύ μέχρι τώρα.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι εκτός για την ΑΕΚ έμεινε ο Κριστιάν Ουγκάλδε ώστε να ξεκουραστεί.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 5-7, 10-8, 14-10, 18-11, 20-13 (ημιχρ.), 25-15, 28-19, 34-20, 38-22, 40-25, 44-27.

πηγή: filathlos.gr