Γαλλία – Αργεντινή 4-3 Τελικό

Λήξη του ματς. Μετά από ένα απολαυστικό παιχνίδι η Γαλλία περνά στους “8” και στέλνει την Αργεντινή σπίτι της.

95′ Δεν μπορούν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα οι παίκτες της Αργεντινής στη σέντρα του Ντι Μαρία.

94′ Κίτρινη στον Οταμέντι.

93′ Κίτρινη στον Ζιρού.

93′ ΓΚΟΟΟΛΛΛ! Φοβερή σέντρα του Μέσι και κεφαλιά του Αγουέρο. Μειώνει σε 4-3 η Αργεντινή.

88′ Τοβάν αντί Εμπαπέ.

85′ Ατομική προσπάθεια του Μέσι, αλλά αδύναμο σουτ στο τελείωμα στα χέρια του Γιορίς.

83′ Φεκίρ αντί Γκριεζμάν.

75′ Τολισό αντί Ματουιντί και Μέσα αντί Παβόν.

73′ Κίτρινη στον Παβάρ.

72′ Κίτρινη στον Ματουιντί. Χάνει το επόμενο ματς.

Με το που προηγήθηκε η Αργεντινή “εξαφανίστηκε” από το γήπεδο.

70′ Σουτ του Ζιρού λίγο άουτ.

68′ ΓΚΟΟΟΛΛΛ! Ξανά σκοράρει ο Εμπαπέ με πλασέ μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια. Η Γαλλία μέσα σε 20 λεπτά σκοράρει τρεις φορές κόντρα σε μια άμυνα με απίστευτα κενά.

66′ Αγουέρο αντί Πέρεζ.

64′ ΓΚΟΟΟΛΛΛ! Γυρίζει το ματς μέσα σε επτά λεπτά η Γαλλία. Ο Εμπαπέ με σουτ μέσα από την περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Αρμάνι.

57′ ΓΚΟΟΟΛΛΛ! Τρομερό σουτ του Παβάρ και η μπάλα στα δίχτυα! Ισοφαρίζει 2-2 η Γαλλία.

56′ Λάθος στην άμυνα της Αργεντινής, αλλά ο Γκριεζμάν δεν μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

50′ Κίτρινη στον Μπανέγα. Και αυτός συμπλήρωσε.

48′ ΓΚΟΟΟΛΛΛ! 2-1 η Αργεντινή. Σε σουτ του Μέσι ο Μερκάδο βάζει το πόδι του, αλλάζει την πορεία της μπάλας και τη στέλνει στα δίχτυα!

Ξεκίνησε το β’ μέρος. Μια αλλαγή για την Αργεντινή. Ο Φάζιο αντί του Ρόχο.

Λήξη του α’ ημιχρόνου. Η Γαλλία ήταν καλύτερη, προηγήθηκε, αλλά η βολίδα του Ντι Μαρία στέλνει τις δύο ομάδες ισόπαλες στ’ αποδυτήρια.

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

43′ Κίτρινη στον Μαστσεράνο που συμπλήρωσε δύο.

41′ ΓΚΟΟΟΛΛΛ! Ισοφαρίζει 1-1 η Αργεντινή με φοβερό σουτ του Ντι Μαρία έξω από την περιοχή.

37΄Στο έδαφος ο Μέσι μέσα στην περιοχή, συνέχεια στο ματς από τον διαιτητή. Δεν υπήρξε παράβαση.

35′ Επικίνδυνη προβολή του Οταμέντι στον Ζιρού, δεν δόθηκε το έμμεσο φάουλ μέσα στην περιοχή.

27′ Πρώτη καλή φάση για την Αργεντινή, αλλά ο Μερκάδο δεν έβγαλε σωστά την πάσα. Η μπάλα φαίνεται να βρίσκει στο χέρι του Ουμτιτί, αλλά είναι κολλημένα στο σώμα του.

21′ Το φάουλ εκτέλεσε ο Πογκμπά με δύναμη ψηλά άουτ

19′ Ο Ταλιαφίκο γκρεμίζει τον Εμπαπέ λίγο πριν στην περιοχή και θα δει την κίτρινη κάρτα.

13′ ΓΚΟΟΟΛΛΛ! 1-0, ο Γκριεζμάν ευστοχεί από τα 11 μέτρα και ανοίγει το σκορ.

12′ Πέναλτι για τη Γαλλία. Ανόητο μαρκάρισμα του Ρόχο στον Εμπαπέ. Πήρε και κίτρινη ο Αργεντίνος.

8′ Δοκάρι για τη Γαλλία. Η εκτέλεση φάουλ του Γκριεζμάν σταμάτησε στο οριζόντιο.

Ξεκίνησε το ματς.

Η φάση των “16” στο Μουντιάλ της Ρωσίας ξεκινά μ’ ένα πολύ μεγάλο ματς.

Γαλλία και Αργεντινή διασταυρώνουν τα ξίφη τους με φόντο ένα εισιτήριο στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Ντεσάμπ θα ξεκινήσει με τον Ζιρού στην κορυφή της επίθεσης, ενώ αυτή του Σαμπαόλι θα παραταχθεί χωρίς κλασικό σέντερ φορ και κατά τα φαινόμενα με τον Μέσι σαν… ψευτοεννιάρι.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες:

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Γιορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Λούκας Ερναντές, Καντέ, Πογκμπά, Ματουίντί, Γκριεζμάν, Εμπαπέ, Ζιρού.

Αργεντινή (Χόρχε Σαμπαόλι): Αρμάνι, Μερκάδο, Οταμέντι, Ρόχο, Ταλιαφίκο, Μαστσεράνο, Μπανέγα, Έντσο Πέρες, Ντι Μαρία, Παβόν, Μέσι.