Στον Μαραθώνιο της Αθήνας οι Lepantorunners

Ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία ο 32ος Μαραθώνιος της Αθήνας, που φέτος μετονομάστηκε από Κλασικός σε Αυθεντικός, για να τονιστεί έτσι η μοναδικότητα της ιστορικής διαδρομής. Για άλλη μια χρονιά η συμμετοχή αθλητών από όλα τα μέρη του κόσμου ήταν πολύ μεγάλη. Στο φετινό Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας έτρεξαν 11000 δρομείς, καταρρίπτοντας έτσι κάθε προηγούμενο ρεκόρ συμμετοχών.  Η ανταπόκριση του κόσμου που ήρθε να υποστηρίξει τους δρομείς κατά τη διαδρομή του αγώνα, αλλά και στον τερματισμό στο Καλλιμάρμαρο, ήταν εντυπωσιακή.

Ρεκόρ όμως έσπασε και στο χρόνο του Αγώνα ο Κενυάτης ΦέλιξΚάντι, που με 2:10:37 κατάφερε να βελτιώσει το 2:10:55 του Στέφανο Μπαλτίνι, από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας.  Δεύτερος με 2.12.34 ήταν ο νικητής του 2012 και 2010ΚενυάτηςΡάιμοντ Μπετ και τρίτος ο επίσης Κενυάτης ΤσομπέιΚιπτανούι με 2.15.38.

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα,πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε ο Χριστόφορος Μερούσης, που ήταν νικητής για δεύτερη συνεχή σεζόν. Ο Μερούσης τερμάτισε σε 2.25.15, ενώ πίσω του ακολούθησε ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος, σε 2.29.58. Η τρίτη θέση έκλεισε με τον έμπειρο Γιώργο Καραβίδα σε 2.31.05.

Από τον ΣύλλογοΔρομέωνκαι Μαραθωνοδρόμων “Lepanto, συμμετείχαν στην Αυθεντική Διαδρομή οι δρομείς: Νίκος  Ταλιαμπές σε 3:00:42, Δημήτρης Καραχάλιας σε 3:27:42, Βαγγέλης Δεστούνης σε 3:52:43, Δημήτρης Αθανασόπουλοςσε 3:58:27, Σωτήρης Κωσταρέλλος σε 3:58:37, Δημήτρης Γεωργαντόπουλοςσε 3:59:00, Χάρης Ορφανουδάκης σε 4:02:48, Παναγιώτης Γεωργικόπουλος σε 4:03:51, Μιχάλης Δημητρόπουλος σε 4:14:45, Θωμάς Τούντας σε 4:26:35, Χαράλαμπος Λελούδας σε 5:08:16, Γιώργος Κατσούδαςσε5:37:20 και Ανδρέας Γιαννακόπουλοςσε7:00:08.

Στον μικρότερο Αγώνα των 10χλμ, συμμετείχαν οι δρομείς: Σπύρος Δημητρίουσε 49:13, Δημήτρης Σίνης σε 49:53, Λαμπρινή Τρουμπούκη σε 52:40, Κώστας Μπέσσαςσε 52:54, Μαρία Παπαϊωάννου σε 54:28, Κώστας Σωτηρόπουλοςσε 01:01:59, Θεοδώρα Τσιόλη σε 01:02:12, Έφη Χριστοπούλου σε 01:05:11 και Κώστας Λαγουδάκηςσε 01:05:12.

Συγχαρητήρια σε όλους! Ευχόμαστε και του χρόνου όλοι οι δρομείς του Συλλόγουτης πόλης μαςνα είναι υγιείς και οι συμμετοχές στον Αγώνα να είναι ακόμα περισσότερες. Πραγματικά, ο Αυθεντικός Μαραθώνιος είναι μια σκληρή δοκιμασία για κάθε αθλητή, όμως αξίζει κάθε δρομέας να έχει κάποτε την ευκαιρία να ζήσει αυτή την μοναδική εμπειρία.