Επιστροφή στις νίκες για Ατρόμητο….με γκολ “φωτοβολίδα” από τον Ν. Κάκκο.Φωτο

Νικητής στο μεγάλο τοπικό ντέρμπι της 19η αγωνιστικής αναδείχτηκε ο Ατρόμητος Αντιρρίου νικώντας τον προμηθέα Χάλκειας με 1-0 . Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τους δύο ανθρώπους του Προμηθέα που δεν είναι πλέον στη ζωή τονΓιώργο Κάκκο και τον  Γιώργο Ξηρό  …

Ένα εντυπωσιακό παιχνίδι  κάτω από δύσκολες  καιρικές συνθήκες με τα 7 μποφόρ  αέρα που έπνεαν στη περιοχή να μην επιτρέπουν στις δυο ομάδες να κάνουν το παιχνίδι τους, παρ όλα αυτά έκαναν πολλές φάσεις προσφέροντας πλούσιο θέαμα.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα και προσπάθησε να φτάσει στο γκολ έχοντας πιο καλή στιγμή την φάση του 2’ με τον Μπίμπα να σουτάρει από κοντά και την μπάλα να σταματά στα σώματα. Στο 25’ η ομάδα του Ατρομήτου θα μείνει με παίκτη λιγότερο λόγω της απευθείας κόκκινης που δέχτηκε ο Β. Κάκκος για μαρκάρισμα του πάνω στο Πιστιόλη ως τελευταίος παίκτης η απόφαση του διαιτητή  έφερε αντιδράσεις από τους Αντιρριώτες. Στο  38’ ο Ατρόμητος θα βγει στην επίθεση και θα χάσει μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ ύστερα από σέντρα του Βαρελά και κοντινό αδύναμο πλασέ του Μπανιά που θα δώσει την ευκαιρία του Ξηρό να πέσει και να μπλοκάρει τη μπάλα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος θα ξεκινήσει καλύτερα και με την είσοδο του Περικλή Παπαποστόλου στο 70’ θα πάρει ολοκληρωτικά τον έλεγχο του αγώνα. Ο Παπαποστόλου με το καλημέρα έκανε αισθητή την παρουσία του δοκιμάζοντας απευθείας εκτελέσεις από στημένα.  Στο 69’ ο Παπαποστόλου θα δοκιμάσει ένα σουτ λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή ο Ξηρός θα διώξει με την βοήθεια του δοκαριού σε κόρνερ.Πέντε λεπτά αργότερα ο Ατρόμητος θα έχει ακόμη ένα δοκάρι σε σουτ του Ν. Κάκκου έξω από την περιοχή με τον Ξηρό πάλι να διώχνει έχοντας σύμμαχο αυτή τη φορά το δεξί κάθετο δοκάρι. Την αγωνιστική υπεροχή του Ατρόμητου παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο μετουσίωσε σε γκολ ο Ν. Κάκκος στο 83’ με ένα γυριστό και άπιαστο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.  Στη συνέχεια ο Ατρόμητος κράτησε μπάλα αν και στο 86’ καρδιοχτύπησε όταν ο Πιστιόλης δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή ύστερα από σέντρα του Γεωργίου.

Προμηθέας: Ξηρός , Αντωνίου, Διαμαντόπουλος, Μπίμπας Α., Δημητρόπουλος, Καλαβριζιώτης, Καλαβρουζιώτης(84’ Ντζελέπης), Δαδάνης, Καραγιάννης(74’ Κυριακόπουλος), Γεωργίου, Πιστιόλης.

Ατρόμητος: Φλωρόπουλος, Κάκκος Β., Καραδήμας Χ., Πετσίνης, Δημητρόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Μπανιάς(55′ Παπαποστόλου), Αναγνωστόπουλος(45’ Κάπο), Αλεξόπουλος, Κάκκος Ν., Βαρέλας(85’ Ευθυμιόπουλος).

Το φιλμ του αγώνα.

2’ Εκτέλεση φάουλ του Καλαβριζιώτη η μπάλα φτάνει στο Μπίμπα σουτ από κοντά κοντράρει η μπάλα και απομακρύνεται.

6’ Σουτ έξω από την περιοχή του Καραγιάννη η μπάλα α περάσει άουτ.

12’ Σέντρα του Β. Κάκκου δεν προλαβαίνει ο Μπανιάς να πλασάρει.

17’ Σέντρα σουτ του Β. Κάκκου η μπάλα θα περάσει άουτ.

25’ Ανατροπή του Πιστιόλη από τον Β. Κάκκο  με τον παίκτη του Αντιρρίου να αποβάλλεται ως τελευταίος παίκτης με απευθείας κόκκινη κάρτα.

38’ Σέντρα του Βαρελά δεν πιάνει καλά το σουτ από κοντά ο Μπανιάς μπλοκάρει ο Ξηρός.

54’ Εκτέλεση φάουλ του Παπαποστόλου η μπάλα θα περάσει άουτ.

57’ Σουτ του Αλεξόπουλου η μπάλα θα περάσει άουτ.

69’ Σουτ του Παπαποστόλου λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή αποκρούει ο Ξηρός και με την βοήθεια του δοκαριού η μπάλα καταλήγει κόρνερ.

70’ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Παπαποστόλου διώχνει δύσκολα ο Ξηρός.

74’ Σουτ έξω από την περιοχή του Ν. Κάκκου η μπάλα βρίσκει στα ακροδάχτυλα του Ξηρού και στη συνέχεια τραντάζει το δεξί κάθετο δοκάρι.

83’ Γκοοολ Ο Παπαποστόλου δίνει στον Κάκκο που στοπάρει όμορφα την μπάλα πραγματοποιεί ένα εξαιρετικό γυριστό σουτ και στέλνει τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστία του Ξηρού.

86’ Σέντρα ο Γεωργιού δεν προλαβαίνει ο Πιστιόλη να κάνει από κοντά την προβολή.