Κοντά στους «16» η ΑΕΚ

Νίκησε 78-77 τη Γιουβέντους στη Λιθουανία

Τα παιχνίδια της με την Μονακό θα πρέπει να σκέφτεται από τώρα η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε στην «Ούτενα Αρένα» της Γιουβέντους με 78-77 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση της στους «16» BasketBall Champions League.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς δεν έθελξε με την απόδοση της απέναντι στην ομάδα με το μικρότερο μπάτζετ από αυτές που βρίσκονται στην φάση των νοκ άουτ, αλλά παρόλα αυτά στηριζόμενη στο μακρινό της σουτ μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία την ρεβάνς στο ΟΑΚΑ στις 21/2, καθώς φαντάζει πολύ δύσκολο η ομάδα του Αντάνας Σιρέικα να μπορεί να αντιστρέψει την κατάσταση.

Η Ένωση στηρίχθηκε στα τρίποντα, έχοντας 12/28, με τον Ντίξον να ηγείται στην επίθεση με 15 πόντους (3/6 τριπ.), και τον Σάκοτα (13 π., 2/4 τριπ., 2 κοψ.) να αποδεικνύεται καθοριστικός με το κρίσιμο γκολ-φάου στα 12” πριν το τέλος (διαμόρφωσε το 74-78).

Πολύ καλή απόδοση είχε και ο Μαγκράθ με 14 πόντους (3/3 τριπ.), κρατώντας όρθια την Ελληνική ομάδα, κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο. Για τους γηπεδούχους, που παρουσίασαν μια μέτριας δυναμικότητας ομάδα, με ομαδικότητα και κίνητρο στο παιχνίδι της, ο Αμερικάνος γκαρντ, Ντίγκς, αποτέλεσε άλυτο πρόβλημα με 18 πόντους (3/6 τριπ., 7 ριμπ., 8 ασίστ), ενώ 17 πόντους πρόσθεσε ο Σούλσκις (7/12 διπ.).

Το παιχνίδι

Με αργό ρυθμό και στατικό μπάσκετ ξεκίνησε από το ξεκίνημα του το παιχνίδι στην «Ούτενα Αρένα», με τον Ούκιτς να δίνει το πρώτο προβάδισμα στην Ένωση με ντράιβ στο 8’25’’ (0-2), προβάδισμα που έμελλε να είναι το ένα από τα δυο της Ελληνικής ομάδας στο πρώτο ημίχρονο, με τους σκληροτράχηλους γηπεδούχους να φέρνουν στα μέτρα τους τον ρυθμό. Έτσι με ένα 8-0 σερί και με 5 διαδοχικούς πόντους από τον Σαλένγκα προηγήθηκαν με 8-2, την ίδια ώρα που η ΑΕΚ είχε 1/6 σουτ.

Η είσοδος του Μαυροειδή αντί του Ελονού έδωσε λύσεις στην ομάδα του Ζντόβτς, και έτσι ο Έλληνας ψηλός με 5 προσωπικούς πόντους μείωσε το σκορ σε 14-9, με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με 16-9 και την ΑΕΚ να έχει 4/11 σουτ και 5 λάθη.

Ο Μαγκράθ ήταν αυτός που τις έδωσε λύσεις στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, όπου με ένα έμμεσο (3/3 βολές) και ένα άμεσο τρίποντο μείωσε σε 16-15 στο 13’.

Οι Λιθουανοί παίζοντας πολύ σκληρή άμυνα προσπέρασαν με διαδοχικούς πόντους τους Σούλσκις με 20-15, με τον Μακγράθ με τον 9ο του πόντο στην περίοδο να ισοφαρίζει σε 20-20. Ο Σάκοτα με νέο τρίποντο της έδωσε το δεύτερο της προβάδισμα (22-23), με τον Κεπουκάιτις να έρχεται από τον πάγκο, και να δίνει λύσεις με 4 μαζεμένους πόντους (29-26) στην ομάδα του Σιρέικα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 30-30 με την ΑΕΚ να έχει 9/29 σουτ, εκ των οποίων 4/12 τρίποντα.

Τα τρίποντα ήταν αυτά που έδωσαν ώθηση στην Ένωση και στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, και με τον Ντίξον να παίρνει την σκυτάλη και να ευστοχεί σε δυο συνεχόμενα, της έδωσε το προβάδισμα με 33-36, με το Σάκοτα με νέο μακρινό σουτ να διαμορφώνει λίγο αργότερα το 37-41.

Μετά το τρίτο τρίποντο του Ντίξον, ήρθε η σειρά του Ουίλιαμς να συνδεθεί με το καλάθι έξω από τα 6.75, δίνοντας στην ΑΕΚ το μεγαλύτερο της προβάδισμα στο παιχνίδι με +8 (43-51), προβάδισμα που διατήρησε με νέο μακρινό σουτ ο Λαρεντζάκης στο 28’, για το 46-54.

Ωστόσο η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα επιμέρους σερί 7-2, και να μειώνουν σε 53-56. Η ΑΕΚ από την πλευρά της είχε στο τρίτο δεκάλεπτο 6/8 τρίποντα, ευστοχώντας μόλις σε 3 δίποντα (3/5).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου να αναστρέψουν την κατάσταση, και έτσι με τρίποντο και κερδισμένο φάουλ του Σιριταβίτσιους ισοφάρισαν σε 59-59, ενώ προσπέρασαν με 64-61 με κάρφωμα του Γκάλντικας. Ο Ούκιτς με προσωπική του προσπάθεια ξανά έδωσε το προβάδισμα στην Ένωση με 66-67 στο 35’, με τον Ελονού με το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι να διαμορφώνει το 71-75 στο 2’42’’.

Ο Σαλένγκα με τρίποντο μείωσε σε 74-75, για να αποβεί στη συνέχεια καθοριστικό το κόψιμο του Ουίλιαμς στον Σούλσκις στα 37’’, και το γκολ-φάουλ του Σάκοτα στα 12,3’’, μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ (74-78). Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 77-78 χάρη σε τρίποντο του Ντίγκς.

Δεκάλεπτα: 16-9, 30-30, 53-56, 77-78.

Ούτενα Γιουβέντους (Σιρέικα): Nτιγκς 18 (3), Πάρκερ, Μπικάουσκις 1, Σιρουταβίτσιους 11 (2), Μπεστ 4 (1), Τσεπουκάιτις 6, Σαλένγκα 11 (3), Βασίλιους 3, Γκαλντίκας 6, Σούλσκις 17.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 9 (1), ΜακΓκράθ 14 (3), Ελονού 2, Σάκοτα 13 (2), Βασιλειάδης 3 (1), Χαριτόπουλος 2, Ντίξον 15 (3), Λαρεντζάκης 5 (1), Mαυροειδής 7, Ουίλιαμς 8 (1).