Νίκη πρόκριση για του έφηβους του ΠΑΣ Ναυπάκτου

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 69-55

Την πρόκριση για τους 4 της διοργάνωσης πήρε η εφηβική ομάδα του ΠΑΣ Ναυπάκτου επί του Παναιτωλικού με σκορ 69-55, την Κυριακή το απόγευμα στο Κλειστό Γυμναστήριο Ναυπάκτου. Οι έφηβοι του ΠΑΣ μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, πίεσαν σε όλο το γήπεδο τον Παναιτωλικό και με το κλείσιμο του δεκαλέπτου πήραν ελαφρύ προβάδισμα 6 πόντων. Στο 2ο δεκάλεπτο παρότι άλλαξαν οι ισορροπίες του αγώνα , με  τον Γκρέκα να έχει 3 φάουλ από το 5ο λεπτό και τον Χουλιάρα να παθαίνει διάστρεμμα στο 8ο λεπτό, ο ΠΑΣ είχε βάθος στον πάγκο του και παρόλο  την πίεση των φιλοξενουμένων το ημίχρονο  τον βρήκε στο +7 και τον πίνακα να δείχνει 32-25. Το 3ο δεκάλεπτο ήταν το πιο συναρπαστικό όσον αφορά τη διακύμανση του σκορ. Με το ξεκίνημά του, οι γηπεδούχοι πήραν μια διαφορά 12 πόντων, την οποία όμως έχασαν γρήγορα λόγω των φάουλ που χρεώθηκαν βασικοί του παίκτες και της πίεσης που άσκησαν οι φιλοξενούμενοι στην περιφέρεια. Το 4ο δεκάλεπτο ανήκει ολοκληρωτικά στους παίκτες του Γιώργου Σταθάτου οι οποίοι επέδειξαν ψυχραιμία, πίστη και αποφασιστικότητα για τη νίκη, καταλυτικά στοιχεία για να φτάσουν εύκολα στο τελικό 69-55 και να προκριθούν στις 4 καλύτερες ομάδες της Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε. Στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Λευκάδας-Πρέβεζας και θα διεξαχθεί σε ουδέτερο γήπεδο στις 17-11-13.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: A 18-12, Β 14-13, Γ 13-22, Δ 24-08

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Σταθάτος): Καπετανάκης 5,  Γεωργίου 2, Αλεξανδρής Β 3, Θεοδώρου 6, Χουλιάρας 5(1), Κουμαράκου , Γκρέκας 10, Αλεξανδρής Ν 10, Δούρος 14,Πέτσας,  Νούλας , Αδαμόπουλος 14.