Κατηγορία

christos.papad…
Τρίτη 23/02/2016 – 21:18

Κυπέλλο, βόλεϊ, ΠΑΟΚ

Η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στο Final 4 Κυπέλλου Ανδρών έγινε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος νίκησε τον Παμβοχαϊκό με 3-1 σετ, ξεπερνώντας έτσι την ήττα από τον Ολυμπιακό στον τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς» με τον καλύτερο τρόπο.

Οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη εμφανίστηκαν πανέτοιμοι στην αναμέτρηση κόντρα στον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Αν και ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, ο Δικέφαλος βρήκε τις λύσεις και έκαμψε την αντίσταση των γηπεδούχων, παίρνοντας το πρώτο εισιτήριο για το Final 4 του Κυπέλλου Ανδρών. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Τα σετ: 3-1 (18-25, 25-22, 23-25, 19-25).

Παμβοχαϊκός (Δεληκώστας) Δημητριάδης 4 (1/2 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γκρόνβελντ 8 (7/23 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ – 41% άριστες), Βαν Ντορν 14 (12/16 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ροντρίγκο 10 (9/27 επ., 1 άσο, 56% υπ – 31% άριστες), Πελεκούδας 11 (8/14 επ., 3 μπλοκ), Κάιο 17 (15/36 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης -λ (48% υπ – 33% άριστες) / Γεωργίου, Ωρολογάς.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 15 (11/27 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ – 14% άριστες), Κουρνέτας, Σεπέδα 30 (26/46 επ, 1 άσο, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Λι 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 9 (7/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 55% υπ – 35% άριστες), Γκαράς -λ (62% υπ. – 44% άριστες) / Σμαραγδής, Εφραιμίδης, Καρασαββίδης.

Πηγή: Ο Φίλαθλος